Strona główna Blog Social media O czym pisać w social media, kiedy nie ma o czym pisać? Agencja PR podpowiada!

O czym pisać w social media, kiedy nie ma o czym pisać? Agencja PR podpowiada!

30 maja 2023

Myślisz sobie, że dla Twojej firmy nie ma miejsca w social media, bo produkty bądź usługi, jakie oferuje, nie są wystarczająco medialne? Błąd! Ten apetyczny tort, jakim są portale społecznościowe, da się podzielić na nieskończenie wiele smacznych kawałków. Jeden z nich przeznaczony jest właśnie dla Ciebie, niezależnie od tego czym się zajmujesz. W końcu z efektów Twojej pracy prędzej czy później skorzystają ludzie, którzy poza potrzebą zakupu, mają w sobie morze emocji, ocean doświadczeń, a ich myśli dryfują wokół mniej lub bardziej przyziemnych tematów. Z pewnością możesz się do nich odnieść.

Pisanie postów na social media

Agencje public relations jej nienawidzą! 38-latka z Łodzi zdradza tajniki tworzenia strategii wizerunkowej

Social media są wspaniałym miejscem do informowania o owocach naszej pracy. W łatwy, szybki i stosunkowo tani sposób można dotrzeć do wielu potencjalnych klientów. Jednak należy stanowczo oprzeć się pokusie przeładowywania swojego firmowego walla nadmiarem informacji ofertowych. Dzisiejszy czytelnik nie tylko nie zwróci uwagi na facebookowy „słup ogłoszeniowy”, ale istnieje także obawa, że skutecznie zniechęci się do jego właściciela. Nikt bowiem nie lubi być traktowany jak worek z pieniędzmi, a takie wrażenie łatwo odnieść, gdy fanpage informuje jedynie o tym, co powinniśmy kupić. Strategia reklamowa oparta o portale społecznościowe powinna być przede wszystkim nastawiona na człowieka i wyznawane przez niego wartości, odczucia, przeżycia czy potrzeby. Wspaniałą stroną tego założenia jest fakt, że jeśli nasze treści trafią w sedno i zdołają wywołać u odbiorcy pożądane emocje, zapamięta je na dłużej, niż informacje o parametrach lub cenach produktów, jakie mamy w sprzedaży.

Czasem firmom wydaje się jednak, że nie mają do powiedzenia nic, co zainteresować by mogło użytkowników Facebooka, Instagrama, czy innych portali. Rozumiem takie obawy, jednak z tego miejsca wyprowadzam Was z błędu i przekonuję, że dla każdego znajdzie się tu przestrzeń. Co więcej, w trakcie 15 lat mojej pracy nie spotkałam ani jednego przedsiębiorstwa, które faktycznie nie powinno udzielać się na wspomnianych kanałach.

Po więcej pomysłów i inspiracji zapraszam Cię do zapoznania się z naszym tekstem Komunikacja social media dla branży budowlanej, a w niniejszym artykule podam Ci na tacy konkretne wskazówki, jakie mogą Ci się przydać do tworzenia postów, niezależnie od rynku, na jakim działasz. 

Międzynarodowy Dzień Walki na Poduszki

Ile razy w ciągu roku zdarzyło Ci się uśmiechnąć podczas jazdy samochodem, gdy znalazła Cię dobiegająca z radia informacja o dziwnym święcie, jakie danego dnia obchodzi świat? Dzień Windy, Dzień Lodów Rzemieślniczych, Dzień Czytania Tolkiena czy Dzień Szpinaku- to tylko mały ułamek świąt nietypowych, które miały miejsce w marcu. Podczas planowania postów na FB lub na inne portale warto zajrzeć na strony kalendarza, aby odkryć jaka wkrótce nadarza się okazja do celebrowania, a następnie metaforycznie wykorzystać ją na potrzeby naszej firmy.

Przykładem niech będzie wieloletni klient Tower Group z branży budowlanej- Doka Polska, który w Międzynarodowym Dniu Uśmiechu zachęca do radości płynącej z korzyści, jaką dają zakupy w sklepie online:

Okazjonalny post - social media

Abstrakcyjne Święto jest doskonałą zachętą do zgłębienia się w dalszą część posta, a komunikacja oparta na tak pozytywnym przekazie, wzmocni przyjemne konotacje czytelnika z marką.

Jak pory roku Vivaldiego zmienia się komunikacja PR

Mamy to szczęście (albo nieszczęście, zależy jak na to patrzeć), że żyjemy w kraju, w którym występują cztery pory roku. Kiedy wstawić post na FB, jak nie z okazji pierwszego dnia zimy, lata, czy jesieni? Pomyślisz może: ale co ma moja branża do pierwszego dnia wiosny? Ano dużo! Zobacz, jak ma się do niego na przykład firma produkująca energooszczędne okna:

post - pora roku - social media

Pogodą przejmuje się każdy! Wpływa ona bowiem na wiele obszarów naszej codzienności. Nadejście astronomicznej pory roku wywołuje refleksje związane ze zmianami w przyrodzie, które niechybnie przyniosą zbliżające się tygodnie. Bez względu na obejmowane stanowisko czy potrzeby zakupowe, zimę z radością powitają zmęczeni upałem miłośnicy chłodnych klimatów. Nadejście jesieni z kolei oznacza feerię kolorowych barw, z której ucieszą się esteci. Wiosna to natomiast pierwsza jaskółka na drodze do witalności uśpionej po zimie i tak dalej…

Warto odnieść się do tych aspektów w postach i zaręczam, że w ich odbiciu wiele osób będzie miało szansę się przejrzeć.

(Prawie) każda okazja jest dobra, aby o niej napisać

Rocznica założenia firmy, ważne wydarzenie z jej życia, udział w targach, szkolenia zwiększające kompetencje, wyjazd integracyjny, urodziny szefa/pracownika, ogłoszenie o pracę, staż opieki nad danym klientem, nowa siedziba, nowy produkt i… mogłabym wymieniać jeszcze długo. Istotnych momentów w życiu przedsiębiorstwa jest więcej, niż Ci się wydaje! Każdym z nich warto się pochwalić.

post -PR wewnętrzny - social media

Poprzez publikowanie tego typu informacji czytelnicy widzą, że organizacja tętni życiem, pulsuje wiedzą i dobrą energią, a dostarczając produkty czy usługi jednocześnie cieszy się codziennością, docenia i stawia na pracowników, inwestuje w rozwój, jest na bieżąco, a także dba o zwiększanie kompetencji. Pokazanie tzw. „ludzkiej twarzy” zbliża do nas potencjalnego klienta w tempie o wiele szybszym aniżeli najkorzystniejsza promocja. Pomoże też stworzyć głębszą relację opartą o współdzielenie podobnego systemu wartości.

post - życie organizacji - social media

Content marketing w wersji zero waste

Nie wyrzucaj- wykorzystaj! Rodzice kilkulatków dobrze kojarzą ten tekst, bo najpewniej słyszą go kilka razy w tygodniu. Wszystko za sprawą psa Rocky’ego, który w bajce „Psi Patrol” przekonuje, że dzięki działaniu wyobraźni, wiele przedmiotów zamiast do kosza, może trafić do ponownego użytku. Nie inaczej jest z contentem w przestrzeni wirtualnej. Raz opublikowany materiał można ponownie umieścić okraszając go uwspółcześnionym komentarzem. Być może coś się zmieniło w zakresie omawianego tematu i można porównać go z obecnym stanem rzeczy. Albo wręcz przeciwnie – jego treść jest w dalszym ciągu aktualna i warto o tym przypomnieć.

Zainteresowanych zachęcam do zerknięcia na to, jak nadać drugie, trzecie, a nawet czwarte życie transmisjom live, o czym napisał kiedyś mój serdeczny kolega z pracy – Piotr Ciebiada – w artykule na łamach portalu Nowy Marketing.

Kto rano wstaje, ten jest niewyspany – Paulo Coelho

Mądre cytaty kochamy za to, że przemawiają do naszej psyche i uruchamiają wewnętrzne procesy, w skład których wchodzą m.in. emocje i uczucia. A ponadto, często znaczą więcej niż tysiąc słów, działają na wyobraźnię i zachęcają do chwili zadumy. Wywołują zatem drogocenną wartość dodaną, której poszukujemy w niemalże każdym aspekcie. Jeśli dane powiedzenie trafi w sedno, jego odbiorcy chętnie będą je sobie pokazywali i udostępniali wynosząc tym samym nasz przekaz dalej w świat.

Skąd jednak wziąć cytat adekwatny do naszej branży, danej kolekcji produktów, czy konkretnej usługi? A jak Ci się wydaje 😉 ?

cytaty w social media

Na przykładzie naszego klienta, producenta doskonałej jakości płyt gresowych – firmy Cerrad, pokazujemy jak cytat o designie doskonale wpasował się w okładkę profilu na Pintereście. W tym konkretnym znaczeniu pomógł on wznieść pozornie zwykły produkt, jakim jest płytka podłogowa, na wyższy poziom.

I o to chodzi!

Vox Populi

Co innego pisać o pracownikach, a co innego gdy pracownicy piszą o sobie sami i do tego udostępniają własny wizerunek. Nic tak nie zachęca do reakcji, jak kontakt z żywym człowiekiem, który w dodatku dzieli się swoją własną prawdą. Z takiego działania na kilometr bije szczerość. Zabieg ten umożliwia ponadto zaspokojenie potrzeb małego podglądacza drzemiącego w każdym z nas, który to potrafi być niezwykle łasy na rzeczywiste opinie i przeżycia. W mniej lub bardziej uświadomiony sposób odbiorca takich treści na pewno jakoś się do nich odniesie. Czy to w komentarzu pod postem, czy w obrębie poglądów we własnych rozważaniach.

Przedstawione przeze mnie przykłady to tylko ułamek pomysłów, które na co dzień wykorzystują agencje PR w ramach social media marketing. Jestem przekonana, że samodzielnie lub wspólnie z podwładnymi czy współpracownikami, możesz wymyślić drugie tyle! Zdradzę Ci jeszcze ostatnią rzecz, a mianowicie: planowanie postów na FB ułatwi excell w którym rozpiszesz sobie pomysły i treści publikacji. W dzisiejszych czasach możesz go także zintegrować z AI, by jeszcze sprawniej przygotowywać treści i grafiki.

Życzę powodzenia oraz wytrwałości, a tymczasem wracam do wyciskarki, bo dzisiaj jest Światowy Dzień Soku 😉

|2023-09-04T15:36:48+02:0030 maja 2023|Kategorie: Copywriting, Marketing online, Social media|
Go to Top